Cumulative Votes Cast
Last Updated 12:54am Nov 8 2000
GENERAL ELECTION
MIDLAND COUNTY, MICHIGAN
TUESDAY, NOVEMBER 07, 2000

MIDLAND COUNTY, MICHIGAN
County Commission District 1
County Commission District 2
County Commission District 3
County Commission District 4
County Commission District 5
County Commission District 6
County Commission District 7
County Commission District 8
County Commission District 9
Edenville Township
Geneva Township
Greendale Township
Homer Township
Hope Township
Ingersoll Township
Jasper Township
Jerome Township
Larkin Township
Lee Township
Lincoln Township
Midland Township
Mills Township
Mt. Haley Township
Porter Township
Warren Township
City of Coleman
Village of Sanford
MIDLAND COUNTY, MICHIGAN
Lincoln Township
Jerome Township
Jasper Township
Precincts Counted List



Precinct Votes Cast


Back To Top
MIDLAND COUNTY, MICHIGAN
Precincts Counted 55 100.00%
Registered Voters 62096 100.00%
Ballots Cast 39352 63.37%

Straight Party Ticket
Republican 9403 61.71%
Democratic 5598 36.74%
Reform 34 0.22%
Libertarian 71 0.47%
Natural Law Party 15 0.10%
US Taxpayers Party 24 0.16%
Green Party 92 0.60%

President & Vice President
GEORGE W. BUSH REP 21887 56.29%
& DICK CHENEY
AL GORE DEM 15959 41.05%
& JOE LIEBERMAN
HARRY BROWNE LIB 175 0.45%
& ART OLIVIER
JOHN HAGELIN NLP 23 0.06%
& NAT GOLDHABER
HOWARD PHILLIPS UST 43 0.11%
& J. CURTIS FRAZIER
RALPH NADER GRE 794 2.04%
& WINONA LaDUKE

U.S. Senate
SPENCE ABRAHAM REP 22885 59.55%
DEBBIE STABENOW DEM 14438 37.57%
MARK A. FORTON RFP 233 0.61%
MICHAEL R. CORLISS LIB 308 0.80%
WILLIAM QUARTON NLP 41 0.11%
JOHN MANGOPOULOS UST 101 0.26%
MATTHEW R. ABEL GRE 422 1.10%

Representative in Congress, 4th Dis
DAVE CAMP REP 28373 73.98%
LAWRENCE D. HOLLENBECK DEM 8986 23.43%
RICHARD WHITELOCK LIB 284 0.74%
STUART J. GOLDBERG NLP 70 0.18%
JOHN EMERICK UST 105 0.27%
ALAN GAMBLE GRE 533 1.39%

State Representative, 98th District
TONY STAMAS REP 24012 66.45%
RICK SHOOK DEM 12122 33.55%

State Board of Education
Vote For 2
TERRI LYNN LAND REP 18094 27.35%
LAWRENCE C. PATRICK, JR. REP 16938 25.60%
JOHN AUSTIN DEM 13268 20.05%
KATHLEEN STRAUS DEM 14006 21.17%
HELEN E.R. DITZHAZY RFP 540 0.82%
MARY ANN LESSNER RFP 688 1.04%
DIANE BARNES LIB 1340 2.03%
LYNNEA ELLISON NLP 253 0.38%
GAIL QUARTON NLP 170 0.26%
CLARA C. PILCHAK UST 469 0.71%
MAX RIEKSE UST 400 0.60%

Board of Regents, U of M
Vote For 2
WENDY ANDERSON REP 17896 27.79%
SUSY AVERY REP 17645 27.40%
LARRY DEITCH DEM 11612 18.03%
REBECCA McGOWAN DEM 13062 20.28%
NICK WAUN RFP 400 0.62%
TIM MAULL LIB 872 1.35%
MARVIN MARVIN SUROWITZ LIB 570 0.89%
LISA ANNE PUCCIO NLP 359 0.56%
DAVID JAMES KNIGHT UST 514 0.80%
JOE SANGER UST 479 0.74%
SCOTT S. TRUDEAU GRE 992 1.54%

Board of Trustees, MSU
Vote For 2
CONNIE BINSFELD REP 18278 28.46%
GEORGE SCOTT ROMNEY REP 18901 29.43%
DOROTHY V. GONZALES DEM 12309 19.16%
CAL RAPSON DEM 11424 17.79%
MICHAEL H. MILLER LIB 1273 1.98%
VIOLET STEELE LIB 1230 1.91%
ROBERT GALE UST 818 1.27%

Board of Governors, Wayne State
Vote For 2
MICHAEL KELLY REP 17709 28.59%
MARY KAY SHIELDS REP 17537 28.32%
PAUL MASSARON DEM 11173 18.04%
JACKIE WASHINGTON DEM 11807 19.06%
SCOTTY BOMAN LIB 1402 2.26%
THOMAS W. JONES LIB 795 1.28%
FREDERICK KLINE UST 376 0.61%
LUCRETIA C. STURDIVANT UST 433 0.70%
JAMES J. NICITA GRE 700 1.13%

Prosecuting Attorney
NORMAN W. DONKER REP 26423 100.00%

Sheriff
JOHN S. REDER REP 22966 62.63%
JAMES CHAMBERS DEM 13706 37.37%

County Clerk
KAREN A. HOLCOMB REP 26400 100.00%

County Treasurer
WYNNE D. DOWNING REP 25734 100.00%

Register of Deeds
SCOTT I. HAINES REP 25385 100.00%

Drain Commissioner
DOUGLAS D. ENOS REP 25349 100.00%

County Surveyor
JERRY L. JONES REP 25224 100.00%

Back To Top
County Commission District 1
Precincts Counted 6 100.00%
Registered Voters 6883 100.00%
Ballots Cast 4280 62.18%

County Commissioner 1st District
HUGH E. SULLIVAN REP 1968 49.46%
HOWARD SCHOENHERR DEM 2011 50.54%

Back To Top
County Commission District 2
Precincts Counted 8 100.00%
Registered Voters 7355 100.00%
Ballots Cast 5040 68.52%

County Commissioner 2nd District
JERRY WONTORCIK REP 2714 60.19%
ROBERT T. SHEETS DEM 1795 39.81%

Back To Top
County Commission District 3
Precincts Counted 6 100.00%
Registered Voters 7083 100.00%
Ballots Cast 3463 48.89%

County Commissioner 3rd District
ROLAND R. WEAVER REP 2150 100.00%

Back To Top
County Commission District 4
Precincts Counted 7 100.00%
Registered Voters 6796 100.00%
Ballots Cast 4396 64.69%

County Commissioner 4th District
DONALD L. THORNTON REP 2833 100.00%

Back To Top
County Commission District 5
Precincts Counted 7 100.00%
Registered Voters 6591 100.00%
Ballots Cast 3873 58.76%

County Commissioner 5th District
LEONA FALKENSTEIN REP 2124 73.65%
STEPHEN M. TOWNSEND LIB 760 26.35%

Back To Top
County Commission District 6
Precincts Counted 6 100.00%
Registered Voters 6665 100.00%
Ballots Cast 3968 59.53%

County Commissioner 6th District
RON BEECH REP 2441 100.00%

Back To Top
County Commission District 7
Precincts Counted 5 100.00%
Registered Voters 6573 100.00%
Ballots Cast 4261 64.83%

County Commissioner 7th District
OTIS G. WILSON REP 3037 100.00%

Back To Top
County Commission District 8
Precincts Counted 5 100.00%
Registered Voters 7955 100.00%
Ballots Cast 5758 72.38%

County Commissioner 8th District
JAMES T. BRADLEY REP 4121 100.00%

Back To Top
County Commission District 9
Precincts Counted 5 100.00%
Registered Voters 6195 100.00%
Ballots Cast 4313 69.62%

County Commissioner 9th District
ROSE MARIE MCQUAID DEM 2606 100.00%

Back To Top
Edenville Township
Precincts Counted 1 100.00%
Registered Voters 2070 100.00%
Ballots Cast 1136 54.88%

Township Supervisor
ALICE SHARRON SUCH DEM 754 100.00%

Township Clerk
SUZANNE G. JOHNSON REP 758 100.00%

Township Treasurer
JOANNE E. GEILING REP 753 100.00%

Township Trustee
Vote For 2
MARY P. KOLE REP 636 49.23%
JIM SPERLING REP 656 50.77%

Back To Top
Geneva Township
Precincts Counted 1 100.00%
Registered Voters 748 100.00%
Ballots Cast 494 66.04%

Township Supervisor
MARGARET J. SULLIVAN DEM 331 100.00%

Township Clerk
SALLY P. WARD REP 332 100.00%

Township Treasurer
JOSEPH P. GRABOWSKI DEM 343 100.00%

Township Trustee
Vote For 2
GORDON L. BERTHUME, JR. REP 288 49.91%
ROBERT B. RUHLE DEM 289 50.09%

Township Constable
DARYL R. WARD REP 317 100.00%

Back To Top
Greendale Township
Precincts Counted 1 100.00%
Registered Voters 1171 100.00%
Ballots Cast 581 49.62%

Township Supervisor
R. JAMES LeVIERE REP 320 57.76%
WILLIAM J. DEGASE DEM 234 42.24%

Township Clerk
DEANNA M. KNOPP REP 247 44.91%
RUTH L. KNAPP DEM 303 55.09%

Township Treasurer
SHIRLEY J. HERRON REP 397 100.00%

Township Trustee
Vote For 2
GERALD R. BURKETT REP 300 35.84%
RICHARD DEAN COTTRELL DEM 273 32.62%
STEVEN PHILLIP JOHNSON DEM 264 31.54%

Back To Top
Homer Township
Precincts Counted 4 100.00%
Registered Voters 3095 100.00%
Ballots Cast 2003 64.72%

Township Supervisor
BARBARA RADOSA REP 1395 100.00%

Township Clerk
JOE W. DUFORT REP 1403 100.00%

Township Treasurer
ALBERT O. TEW REP 1369 100.00%

Township Trustee
Vote For 4
CONSTANCE A. FRYE REP 748 12.47%
HELEN R. MUDD REP 1035 17.25%
THOMAS A. PRITCHARD REP 878 14.63%
LAURIE R. REED REP 694 11.57%
GARY L. DUNHAM DEM 803 13.38%
JOHN E. STERN DEM 837 13.95%
RUSS VARNER DEM 1005 16.75%

Township Constable
Vote For 2
RALEIGH L. WERT NPA 775 100.00%

Back To Top
Hope Township
Precincts Counted 1 100.00%
Registered Voters 1031 100.00%
Ballots Cast 660 64.02%

Township Supervisor
THEODORE M. WENDT REP 363 56.90%
JAMES CAY DEM 275 43.10%

Township Clerk
JoANN WILKIE DEM 419 100.00%

Township Treasurer
SANDRA CHEEK REP 437 100.00%

Township Trustee
Vote For 2
ELGIN CHILDS DEM 348 47.87%
GEORGE W. MAXWELL DEM 379 52.13%

Township Park Commissioner
Vote For 5
MICHAEL F. BRALEY REP 374 24.93%
LORI CHILDS REP 392 26.13%
THOMAS L. CLARK REP 361 24.07%
MARY JO LETTS REP 373 24.87%

Back To Top
Ingersoll Township
Precincts Counted 2 100.00%
Registered Voters 2049 100.00%
Ballots Cast 1356 66.18%

Township Supervisor
CURTIS R. SHAFFNER REP 973 100.00%

Township Clerk
MARY ELLEN KEEL DEM 884 100.00%

Township Treasurer
NANCY S. DASHIELL REP 920 100.00%

Township Trustee
Vote For 2
WALTER L. BENNETT REP 830 50.98%
DANIEL J. CLINE REP 798 49.02%

Back To Top
Jasper Township
Precincts Counted 1 100.00%
Registered Voters 831 100.00%
Ballots Cast 403 48.50%

Township Supervisor
DANIEL N. SAGLE REP 264 100.00%

Township Clerk
JEAN M. SHAUGER REP 257 100.00%

Township Treasurer
CAROL A. ALDRICH REP 275 100.00%

Township Trustee
Vote For 2
THEODORE M. ROE REP 231 48.53%
JAMES H. WYMAN REP 245 51.47%

Back To Top
Jerome Township
Precincts Counted 4 100.00%
Registered Voters 3342 100.00%
Ballots Cast 2243 67.12%

Township Supervisor
STUART D. BLOOMFIELD REP 1451 100.00%

Township Clerk
CONNIE BENNETT REP 1395 100.00%

Township Treasurer
LAURA A. GRUBAUGH REP 1240 61.72%
SHELLEY B. DAVIS DEM 769 38.28%

Township Trustee
Vote For 2
RUSSELL HANEY REP 1147 49.63%
MIKE WOOD DEM 1164 50.37%

Township Constable
Vote For 2
ROBERT A. McNETT REP 1365 52.68%
TROY A. McNETT REP 1226 47.32%

Back To Top
Larkin Township
Precincts Counted 3 100.00%
Registered Voters 3315 100.00%
Ballots Cast 2401 72.43%

Township Supervisor
LEONARD SERVINSKI REP 1777 100.00%

Township Clerk
LISA ATTON JOHNSON REP 1765 100.00%

Township Treasurer
KATHY MOE REP 1801 100.00%

Township Trustee
Vote For 4
SCOTT A. ATTON REP 1597 25.72%
DONNA M. HARRINGTON REP 1602 25.80%
JAMES SNIDER REP 1511 24.34%
STANLEY VanSUMEREN REP 1499 24.14%

Back To Top
Lee Township
Precincts Counted 2 100.00%
Registered Voters 3453 100.00%
Ballots Cast 1474 42.69%

Township Supervisor
WM. DAVID YOST REP 757 54.82%
LORNE A. LOREE DEM 624 45.18%

Township Clerk
DORIS FRENCH DEM 997 100.00%

Township Treasurer
BETTY J. WALTER REP 746 53.75%
LINDA M. KELLOGG DEM 642 46.25%

Township Trustee
Vote For 2
RONALD L. RIPPEE REP 610 24.31%
DALE A. WOLFGANG REP 616 24.55%
JOYCE GANDY DEM 612 24.39%
MICHAEL L. GLYNN DEM 671 26.74%

Back To Top
Lincoln Township
Precincts Counted 1 100.00%
Registered Voters 1498 100.00%
Ballots Cast 1059 70.69%

Township Supervisor
GERALD T. NIGHTLINGER DEM 679 100.00%

Township Clerk
DELMAR TOMLINSON DEM 664 100.00%

Township Treasurer
JUDITH J. AHEARN DEM 658 100.00%

Township Trustee
Vote For 2
CHRISTINE M. SHEETS REP 582 42.51%
LARRY HUGHES DEM 499 36.45%
JOHN H. LIBBEY DEM 288 21.04%

Township Constable
Vote For 2
JAMES McCANDLESS NPA 447 54.78%
KEVIN E. RENWICK NPA 369 45.22%

Back To Top
Midland Township
Precincts Counted 2 100.00%
Registered Voters 1783 100.00%
Ballots Cast 1131 63.43%

Township Supervisor
BRIAN J. AHEARN REP 772 100.00%

Township Clerk
MARY BETH FLEMING REP 777 100.00%

Township Treasurer
KIMBERLY S. HAGLE REP 770 100.00%

Township Trustee
Vote For 4
JAMES R. AVERY REP 681 25.33%
KORENE K. LABADIE REP 626 23.28%
JAMES N. STAMAS REP 741 27.56%
MICHAEL K. WILLIAMS REP 641 23.84%

Back To Top
Mills Township
Precincts Counted 1 100.00%
Registered Voters 1287 100.00%
Ballots Cast 795 61.77%

Township Supervisor
DANIEL R. BLOOM DEM 543 100.00%

Township Clerk
MAXINE M. BRINK DEM 547 100.00%

Township Treasurer
LORENA PITCH REP 523 100.00%

Township Trustee
Vote For 2
SANDY HARDY-McROBERTS REP 286 24.91%
DANIEL LEHMAN REP 386 33.62%
ALAN L. WENDT DEM 476 41.46%

Back To Top
Mt. Haley Township
Precincts Counted 1 100.00%
Registered Voters 1230 100.00%
Ballots Cast 807 65.61%

Township Supervisor
RICHARD A. DOUGHERTY REP 550 100.00%

Township Clerk
HARRY R. CALKINS REP 561 100.00%

Township Treasurer
LEONARD A. BREASBOIS REP 565 100.00%

Township Trustee
Vote For 2
RICHARD G. KEENAN REP 497 49.55%
DONALD E. KENNEDY REP 506 50.45%

Back To Top
Porter Township
Precincts Counted 1 100.00%
Registered Voters 780 100.00%
Ballots Cast 478 61.28%

Township Supervisor
ROBERT M. FLEMING REP 311 100.00%

Township Clerk
DAVID KATT REP 310 100.00%

Township Treasurer
JOHN A. GIRVIN REP 297 100.00%

Township Trustee
Vote For 2
LINDA S. MEEKER REP 193 26.81%
LAURA E. NORTHRUP REP 263 36.53%
DONALD ANGER DEM 264 36.67%

Back To Top
Warren Township
Precincts Counted 1 100.00%
Registered Voters 1446 100.00%
Ballots Cast 914 63.21%

Township Supervisor
J. MICHAEL ACKER REP 533 100.00%

Township Clerk
JERRY TODD REP 549 100.00%

Township Treasurer
JUNE H. HERKEL REP 622 100.00%

Township Trustee
Vote For 2
WILFRED A. HOAG REP 357 22.81%
JEFF M. SULLIVAN REP 393 25.11%
KENNETH EUGENE MOYER DEM 347 22.17%
GENE F. RYDMAN DEM 468 29.90%

Township Constable
NO CANDIDATE FILED

Back To Top
City of Coleman
Precincts Counted 1 100.00%
Registered Voters 905 100.00%
Ballots Cast 498 55.03%

Coleman Mayor
HARVEY GENE ROBINSON 316 100.00%

Coleman Councilman
Vote For 3
THOMAS COON 274 36.93%
PATRICA E. KEY 220 29.65%
JoMAC RYDMAN 248 33.42%

Back To Top
Village of Sanford
Precincts Counted 1 100.00%
Registered Voters 600 100.00%
Ballots Cast 421 70.17%

Sanford Village Clerk
NO CANDIDATE FILED 0

Sanford Village Council
Vote For 3
BRUCE E. DONNER 163 25.12%
CARL L. HAMANN 92 14.18%
JAMES R. HUOVINEN 157 24.19%
ARNOLD J. SANDERSON 112 17.26%
RAYMOND R. WARMBIER 125 19.26%

Back To Top
MIDLAND COUNTY, MICHIGAN
Precincts Counted 55 100.00%
Registered Voters 62096 100.00%
Ballots Cast 39352 63.37%

Supreme Court Justice-8 yr term
MARIETTA SEBREE ROBINSON 9773 32.71%
ROBERT W. RODDIS 2103 7.04%
CLIFFORD W. TAYLOR 17999 60.25%

Supreme Court Justice 4 yr term
STEPHEN J. MARKMAN 17536 60.76%
DAVID H. RAAFLAUB 1967 6.82%
EDWARD McCALL THOMAS 9359 32.43%

Supreme Court Justice-2 yr term
E. THOMAS FITZGERALD 9243 31.73%
JERRY J. KAUFMAN 2491 8.55%
ROBERT YOUNG 17394 59.72%

Court of Appeals Judge 4th District
Vote For 2
GARY R. McDONALD 19771 52.87%
PETER D. O'CONNELL 17621 47.13%

Court of Appeals Judge 4th District
DONALD S. OWENS 20847 100.00%

Court of Appeals Judge 4th District
PATRICK MURPHY METER 19514 100.00%

Circuit Court Judge 42nd Circuit
THOMAS L. LUDINGTON 26055 100.00%

Probate Judge
CHARLOTTE L. ALLEN 14051 44.23%
DORENE ALLEN 17719 55.77%

Delta College Trustees, SAGINAW
R. EARL SELBY 20645 100.00%

Delta College Trustees, MIDLAND
THOMAS H. LANE 22279 100.00%

Delta College Trustees, BAY
MEADE A. GOUGEON 19796 100.00%

STATE PROPOSAL 00-1
YES 11334 29.79%
NO 26718 70.21%

STATE PROPOSAL 00-2
YES 9273 25.78%
NO 26700 74.22%

ROAD MILLAGE RENEWAL PROPOSAL
YES 23233 64.67%
NO 12690 35.33%

DELTA COLLEGE MILLAGE PROPOSAL
YES 19587 54.70%
NO 16224 45.30%

Back To Top
Lincoln Township
Precincts Counted 1 100.00%
Registered Voters 1498 100.00%
Ballots Cast 1059 70.69%

WATER LINE CONSTRUCTION RENEWAL PRO
YES 595 62.11%
NO 363 37.89%

Back To Top
Jerome Township
Precincts Counted 4 100.00%
Registered Voters 3342 100.00%
Ballots Cast 2243 67.12%

JEROME TOWNSHIP PROPOSAL NO. 1
YES 1578 74.93%
NO 528 25.07%

JEROME TOWNSHIP PROPOSAL NO. 2
YES 1188 69.19%
NO 529 30.81%

Back To Top
Jasper Township
Precincts Counted 1 100.00%
Registered Voters 831 100.00%
Ballots Cast 403 48.50%

JASPER TOWNSHIP PROPOSAL NO. 1
YES 248 66.49%
NO 125 33.51%

JASPER TOWNSHIP PROPOSAL NO. 2
YES 124 38.04%
NO 202 61.96%

JASPER TOWNSHIP PROPOSAL NO. 3
YES 160 45.58%
NO 191 54.42%

Back To Top
Precincts Counted / Precincts Not Counted


1-1
1-2
1-3
1-4
1-6
2-1
2-2
2-3
2-4
2-5
2-6
3-1
3-2
3-3
3-4
4-1
4-2
4-3
4-4
4-5
4-6
4-7
5-1
5-2
5-3
5-4
5-5
EDEN EDENVILLE TOWNSHIP
GENEVA GENEVA TOWNSHIP
GREEN GREENDALE TOWNSHIP
HOMER1 HOMER TOWNSHIP PCT 1
HOMER2 HOMER TOWNSHIP PCT 2
HOMER3 HOMER TOWNSHIP PCT 3
HOMER4 HOMER TOWNSHIP PCT 4
HOPE HOPE TOWNSHIP
ING1 INGERSOLL TOWNSHIP PCT 1
ING2 INGERSOLL TOWNSHIP PCT 2
JASPER JASPER TOWNSHIP
JER1 JEROME TOWNSHIP PCT 1
JER2 JEROME TOWNSHIP PCT 2
JER3 JEROME TOWNSHIP PCT 3
JER4 JEROME TOWNSHIP PCT 4
LAR1 LARKIN TOWNSHIP PCT 1
LAR2 LARKIN TOWNSHIP PCT 2
LAR3 LARKIN TOWNSHIP PCT 3
LEE1 LEE TOWNSHIP PCT 1
LEE2 LEE TOWNSHIP PCT 2
LINCOL LINCOLN TOWNSHIP
MID4 MIDLAND TOWNSHIP CD 4
MID5 MIDLAND TOWNSHIP CD 5
MILLS MILLS TOWNSHIP
MTHALE MT HALEY TOWNSHIP
PORTER PORTER TOWNSHIP
WARREN WARREN TOWNSHIP
COLEM CITY OF COLEMAN

Regular Absentee Total
Precincts Counted: 55 0 55
Precincts Not Counted: 0 0 0
Precincts Total: 55 0 55